За нас

В школата се работи в група под ръководството на учител – Георги Петров, завършил в Азия школа по тибетска йога с хилядолетна традиция. Натрупал е задълбоченост в многогодишната си практика, която проявява под формата на лично творчество в обучението и преподаването на йога. Тази задълбоченост в биомеханиката, физиката и енергетиката на човешката същност му показва как чрез физическите упражнения да се предизвика енергийно развитие, което води до себеопознаване. Опитностите му в човешката същност на физическо и енергийно ниво му позволяват да обучава напреднали и начинаещи. Стигнал е до задълбочени нива на медитация и себепознание, които използва при преподаване на задълбочена и безопасна медитация.

Направени сме от светлина, устроени сме много сложно и още по-сложно функционираме, Георги Петров вече 25 години изучава чрез йога този сложен процес.

В школата има група за начинаещи. Тя работи както с основната така и по индивидуална програма.

По време на практиките се изучава правилната биомеханика на тялото и от там правилното движение и последователност в овладяване на всяка една асана. Георги Петров се съобразява и уважава личната индивидуалност на практикуващите . По време на обучението той се старае всеки практикуващ да присъства активно, като ангажира вниманието си, да осъзнава всяко едно движение, което прави и да разбира учението , в което се обучава.

Когато обсъждахме идеята как да изглежда сайта на школата по йога се водехме от няколко принципа.  На всеки който се интересува и търси къде може да практикува йога да му дадем точна и ясна информация за практиките. В момента има огромно количество  информация за йога. Хората имат необходимата интелигентност и култура как да я използват. Необходимостта от учител обаче остава. Затова е важно и това, кой води практиките и обучението в школата. Спазихме и принципа за: ”свободния избор”, който желае от практикуващите в школата да сподели  в сайта своето мнение. Вече  имаме и своя история. Затова пожелахме да я разкажем с неголям  брой  фотографии. Нашият сайт е направен изключитлно с информационна, рекламна цел, защото ние от шолата сме убедени, че йога не може да се учи от книги или „суха” информация, с каквато е „пълно” интернет пространството. И затова ние само представяме какво преподаваме и как работим, обаче имаме изчерпателна и цялостна информация, задълбочена практика , подробни детайли и тънкости  в йога.

Обучението и практиките в школата  се водят от Георги Петров. Завършил е курс за инструктори по йога през 1997 г., организиран от Националната спортна академия. Школата е регистрирана, има лиценз и е член на Българска федерация по йога. Освен че преподава класически индийски вариант йога, той преподава и тибетска йога. Учил е при тибетски учител.

Катерина Строганова

практикуваща

Что хочет человек узнать о йоге, приходя впервые на занятие? Вряд ли можно выделить круг вопросов, затрагивающих абсолютное большинство практикующих – каждый приходит искать ответов на свои личные вопросы. Но не все понимают, как глубоко может затронуть соприкосновение с одной из древнейших практик, объединяющей в настоящее время людей самых разных интересов и даже религиозных убеждений.

И вот я в свою очередь  придя на занятия, получила ответы на множество своих вопросов и имела возможность наблюдать характеры, кусочки судеб и отношение к занятиям немалого количество людей.

Мне давным–давно хотелось начать заниматься, но материальный барьер оставлял меня в рамках собственного жилья и одиночных занятий на природе, поэтому возможность, открывшаяся внезапно, очень обрадовала. Я уехала на стажировку и там нашла группу. Их оказалось немало в небольшом городке,и я решила как можно внимательнее присмотреться к каждой из них и выбрать то,что подойдет мне. Критериев выбора группы я не знала, так как  в «направлениях» йоги разобраться не смогла, уж очень запутанными мне казались и названия, да и описания мастеров не вносили ясность, поэтому решила довериться интуиции.

На сайте города я нашла три или четыре номера с надписью «йога». Позвонила по первому номеру. И пришла на занятие.

Меня встретила маленькая, очень худая женщина и, глядя мне прямо в глаза, без претензии и «сверления», но просто уверенно и как бы стараясь сразу заглянуть внутрь, подала мне руку.

Чего боится новичок? Что он придет, а его попросят скрутиться в бублик, он не сможет и на всю жизнь опозорит себя своей тотальной негибкостью. Каково же было мое удивление, когда все первое занятие я делала «Крокодила», упражнение, которым я занималась вот уже несколько месяцев каждое утро…Я даже подумывала о том, чтобы куда-то еще сходить посмотреть, как там. Вдруг, делая этого крокодила я никуда не продвинусь? Но не ушла. Внимательный взгляд, ее подсказки при выполнении асан, ее помощь во всем и огромная созидающая сила, которая собрала большой и дружный коллектив, остановили меня. И не зря.

Позже она пояснила мне, что вся йога начинается именно с крокодила, так как упражнения просты и не насилуют организм, энергетически подготавливают и тело, и сознание человека.

Я задавала множество наивных вопросов. Какой эффект оказывают мантры? А асаны что дают, кроме растяжки и гибкости? А какой эффект будет от дыхания и мудр?

И она с немного хитрой улыбкой отвечала: «Энергетический».

Почему именно так? Мне кажется, потому что вся йога направлена на работу в первую очередь с тонкими телами человека, а его физическое тело подтягивается и развивается вместе с укрепляющейся энергетической оболочкой.

А чего еще боится новичок(менее осознаваемый страх)?Что в бублик-то он свернется, но будет очень больно. И правда, оказалось, что есть школы йоги, которые утверждают, что без боли при выполнении асан никак – не будет прогресса. Ваня, человек исключительно гибкий, а также добрая половина ее группы могут служить живым опровержением этой точки зрения.

Главное – делать то, что будет приятно, то, что будет нравиться и не будет приносить боль. Ведь мы живем в мире, где «надо» слишком часто перевешивает «хочу», что же будет с человеком, если и практика, направленная на возвращение к себе настоящему, будет болезненна?

Чтобы осветить еще один волновавший меня тогда вопрос, поясню, почему же слово «направления» йоги(крия-,будхи-,хатха- и еще куча разных пояснений на незнакомом большинству языке) я ставлю в кавычки. Ответ Вани вполне удовлетворил меня: нет никаких разных йог,йога одна  и состоит из физических упражнений(асан),дыхательных упражнений(пранаяма), работы с биополем(мудры) и все это соединяется в непрерывной работе над своим сознанием, очень тонкой, но такой приятной.

Многие «направления» вырывают из цельной системы какой-то кусок, добавляют отсебятины и запускают пиар-акцию. Новая йога! Самые низкие цены! Лучшие преподаватели научат Вас всему и еще больше! Приходите и подтяните себя к лету!

Есть и духовно ориентированные практикующие, расползшиеся по направлениям, но пробовать к ним присоединиться уже не хочется – опыт целостного восприятия йоги всегда будет напоминать о себе, и я буду чувствовать, что чего-то не хватает.

А как это было у нас?

Почти все забегали с улицы запыхавшиеся, после работы или откуда-то еще и садились на пенки, прижимали к себе колени, опускали на них голову или ложились на спину, и через некоторое время чувствовалось, что мы все погружаемся куда-то, где тепло и спокойно. Где мы расслабляемся и начинаем наблюдать. И все, кто приходят чуть позже растворяют свое напряжение в облаке покоя, разлитого в зале.

Великая мудрость йогийской практики, переданная мне: концентрация в расслабленном состоянии. Если жить, не теряя этого концентрированного расслабления, никогда не будет опустошенности и стресса, эмоции не захлестнут настолько, что выбьют из колеи, и только добровольные и осознаваемые колебания эмоционального маятника будут сопутствовать и наполнять. Ощущение наполненной чаши, изливающей свое изобилие в окружающее пространство, а не дырявой кружки, из которой все, даже любимые занятия порой вытягивают последние соки.

Далее новички занимались в своем темпе, а те, кто занимаются давно – в своем. Занятие для них состояло в коллективной практике под чутким руководством Жоры, главного руководителя, и самостоятельных занятий, ведь они уже знали, чем хочется заняться именно сейчас. Позже и я присоединилась к общему ритму,а в самом начале – очень тесно общалась именно с Ваней. Она показывала асаны, корректировала неточности в выполнении и хвалила. После занятий мы часто оставались поговорить, советовали друг другу книги и обсуждали их. Я задавала ей и очень личные вопросы.

И в конце концов, когда я уже уезжала, а на занятие забежать еще раз не успевала, я встретила Ваню случайно на улице. Мы общались, может быть, час  – обеим надо было идти. Но это был один из самых важных отрезков времени – мы сказали друг другу, что должны были, самое сокровенное. Обменялись контактами и тепло обнялись. И кроме ощущения, что у меня появился прекрасный и любящий друг, я увезла в сердце память о том, что может быть спокойно, легко и хорошо…

*   *   *

Цветан Цветанов

практикуващ

Не си спомням, кога в мен се приюти и заживя (не съвсем спокойно) желанието и аз да  споделя с няколко реда нещо за йога.
И ….. тук е спънката, защото ми е трудно да подредя йога сред нещата за четене и писане.
Как например бихте преодоляли с думи невежеството ми за това, какво представлява огънят като природно явление:  топъл e като лятно  слънце; маково ален; безформен и палав като водата на пролетен бързей; умел магьосник, който може  да превърне всеки предмет в прах;  могъщ съюзник му е вятъра….. Огънят сякаш наподобява всичко  около мен, но от това расте само любопитството ми, не познанието ми за него. Да задоволя туй мое  любопитство – начинът е ясен: да открия този, който може огън да пали, да дам на пламъка и моя  наръч, заменяйки го за личен опит и познание за неговата същност.
Същността на йога е не по-различна.
Когато замених зрителните, слуховите и литературните си “знания” по йога с практическа  опитност, постепенно всичко се подреди. Вече не се питам, какво е йога, но пак ми е много  трудно да впрегна дълбочината и силата на това изкуство в безсилието на словореда.
Бъдете добре дошли в клуб “Йога – Велико Търново” и не се колебайте да пристъпите отвъд  прага на любопитството си.

*   *   *

Чавдар Ангелов

практикуващ

Помня как започна всичко,

Един приятел ми каза, Чочо знаеш ли че йогата ще е много подходяща за твоят начин на живот…

За чистата статистика аз съм Банкер (което далеч не е толкова престижно, колкото изглежда, особено след “чудните” световни тенденции напоследък).

Замислих се, но си казах “хайде де Йога”…

Да, тогава бях запълнен с предразсъдъци, с които все още продължавам да се боря.

Не знам колко време мина откакто ми бяха казани тези думи, когато реших да опитам. При това от чисто любопитство…

Така вече повече от година и половина не мога да спра да ходя. Дори успях да “запаля” човек, който сега ми е по-скъп от самия мен.

Харесва ми начинът, по който се чувствам след тренировка, харесва ми микроклиматът в Ашрама, харесват ми наставленията на учителя ни…

Харесва ми приложението на йога в цялото ми ежедневие.

Накрая мога да кажа едно:

За мен Йога е много повече от изкуство и философия –

Йога е съществено допълнение към начина ми на живот..

*   *   *

Боян Тонков

практикуващ

Здравейте, казвам се Боян Тонков и тренирам тук от около 4 години. Преди да дойда в клуба изучавах бойни изкуства, което беше изградило в мен тотално погрешна представа за йога. Мислех си, че йогите летят из облаците и  са разни гумени хора, които се увиват около себе си.

С течение на времето и вече със собственна опитност придобита от практиката на йога, тези ми възприятия бяха променени.

Сега виждам йога, като една уникална система за здраве и развитие на човешкия организъм.

Благодарен съм, че имам възможност да практикувам на място където ми преподават изкуството ЙОГА, с принципите и методите, нужни на един човек да  опознае себе си.

*   *   *

Ваня Николова Славева

практикуваща

Всеки открива йога по различен начин. Аз се бях занимавала по книга. Когато започнах да практикувам в клуба, разбрах, че по книга не се учи това изкуство. Няма дори по какво да сравнявам времето когато съм работила сама и тренировките в клуба, под ръководството на учител.
Всяка една тренировка е различна и неповторима, защото научавам нещо ново и интересно за йога. По време на тренировката имам възможността да участвам в самия процес на обучение и от мен зависи доколко искам да съм активна и да търся знание.
В началото на своето обучение не съм имала представа колко много информация стои зад тази думичка “Йога”. Чуствах се добре и се радвах на това свое усещане.
После разбрах, че това е най-малкото, което съм усетила практикувайки йога. Че йога е знание отпреди много хиляди години, знание което е дадено за нас хората да се развиваме и усъвършенстваме. В какво ? Всеки сам определя. За да споделя всичко това, го дължа на практиката си при истински учител. Не мога да намеря друга подходяща дума. Имам прекрасната възможност да се уча при човек, който е практикувал йога много години, натрупал е опитност и я предава на нас – търсещите знание.

*   *   *

Николет Стефанова

практикуваща

Както всяко друго нещо, така и в йога, е много важен начинът, по който то ще ти бъде поднесено. И докато често нещата в живота ни са налагани императивно, като ангажимент, йога сякаш ти казва „пссст, ела да ти покажа нещо”. Такова е цялостното усещане за тренировките в нашия клуб – че участваш в малко приключение.

Тренировките, понякога придружени с дискусии, са далеч от широко разпространената земна гимнастика представяна безразборно под името „йога”. Движенията, които правим следват биологичните закономерности на организма и са изпълнени със съдържание, а не просто форма. С времето разбираш, че гъвкавостта или силата не са самоцел, а средство. В резултат тялото вместо да чувства умора от натоварването, е приятно ободрено. Упражненията (асаните) са съобразени с индивидуалните възможности на всеки и така както ученикът е провокиран да прекрачва собствените си граници, по същия начин и учителят е провокиран да променя стратегията си и да съобразява учебния процес според нуждите и развитието, което претърпяваме. Тази двустранност в отношенията за мен е уникалното и ценното в клуба ни. В същото време ни е спестен излишният мистицизъм – друга крайност, към която някои залитат. Учениците сме стимулирани към рационален и интелигентен подход, понякога дори скептицизъм.

За йога се знае, че с чисто физическата практика, неизбежно настъпват промени и в психиката на човек. Придобиване на по-богата сетивност, координация, търсене на баланс и навика да се наблюдаваш са част от ефектите, които през годините усетих върху себе си. Дори не мога да си представя какъв би могъл да бъде максимума дивиденти, който човек може да извлече от йога, но минимума е просто да се почувства добре.

—–